Önkormányzat
Szervezeti felépítés | Pályázati sikerek | Közhasznú információk | Anyakönyv | Rendeletek | Letölthető nyomtatványok | Jegyzőkönyvek

Épületenergetikai fejlesztések Apajon

 

Megújul a Közösségi Épület

Az önkormányzat a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül TOP_PLUSZ-2.1.1-21-PT1 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése megnevezésű pályázati felhívásra TOP_PLUSZ-2.1.1- 21-PT1-2022-00045 azonosítószámon sikeres pályázatot nyújtott be, és kapott 155.999.999 Ft vissza nem térítendő támogatást. A fejlesztendő épület az 1940-es években épült. Volt lóistálló csikósszállással, majd a Kiskunsági Állami gazdaság idejében Irodákat, szálláshelyeket és klubhelyiséget alakítottak ki belőle. A rendszerváltást követően a megalakult Apaji önkormányzat használta 16 éven át, mint Polgármesteri Hivatal. Jelenleg az önkormányzati szakfeladatokat ellátó kollégák pihenő és öltöző helyei, tárolói és egy ifjúsági klub kap helyet az épület falai között.

A projekt célja:

Apaj község lakosságának és civil szervezeteinek egy közösségi tér kialakítása, ahol a szabadidő hasznos eltöltése mellett igénybe vehetnek könyvtári szolgáltatást, internetes elérési lehetőséget, valamint a településen működő 6 egyesületnek rendszeres összejöveteleikre helyszínt biztosítana a beruházás. Az épületet olyan korszerű fűtési és energetikai berendezések működtetnék, melyek példát mutathatnak a falusi lakosság számára, hogy hogyan és miként érdemes ingatlanaikat fejleszteni. A projekt keretén belül évente 4 alkalommal tartunk fórumot szakemberek bevonásával, ahol konkrét kérdésekre is választ kaphatnak az érdeklődők. Ezeket a fórumokat nem csak Apajon, hanem közösségi felületeinken a térség lakosságának is elérhetővé tesszük. Fel akarjuk hívni a vidéki lakosság figyelmét arra, hogy a fűtési szezonban azzal, hogy szinte mindent elégetnek kályháikban és kazánjaikban, sokkal rosszabb légszennyezési értéket hoznak létre a településeken, mint egy nagyvárosi környezetben mérhető érték.

Az épület fűtését elektromos kazánnal oldjuk meg összesen 3 fűtési körre bontva az épület területét. A helyiségekben radiátorokat helyezünk el, melyek termoszeleppel szabályozhatóak. Ennek a fűtési rendszernek a fosszilis energiahordozókból származó üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátása NULLA. Ezzel a jelenlegi gázkonvektoros és fatüzeléses fűtési rendszer megszűnne.

Az elektromos kazán üzemeltetési és beruházási szempontból a legoptimálisabb részünkre. Alkalmazása egyszerű, nem igényel szakembert. Hatásfoka egy elektromos kazánnak 93% körül mozog. Erre már rendelkezünk kellő tapasztalattal.

Az épület fűtési rendszerének üzemeltetéséhez szükséges villamos energiát a tetőfelületre tervezett 20 kVA-es napelemes rendszer biztosítja terveink szerint. Ez a méretű rendszer egész évben termeli a villamos energiát. A fűtési időszakban használjuk fel az egész évben megtermelt energiamennyiséget. Az épület hűtésére nem tervezünk gépészeti berendezést, mert a meglévő vályog és tégla falszerkezet biztosítja a komfortos hőérzetet nyári melegben is. Ennek biztosításához a födém szerkezetet hőszigeteljük egy gipszkartonból kialakított álmennyezettel, mely fölé 15 cm-es hőszigetelő paplan kerül.

A nyílászárókat a teljes homlokzaton kicseréljük megfelelő hő és hangszigeteléssel rendelkező. a homlokzati képhez illeszkedő műanyag nyílászárókra. Két bejárati ajtót már önerőből kicserélt az önkormányzat.

Homlokzat kialakítása: a homlokzatra 10 cm vakolható kőzetgyapot lemez kerül, melyre az új vakolatot hordják fel. Színezése fehér lesz ablakráma kiemeléssel. Fontos, hogy ne zárjuk le az épület falszerkezetét, szabadon lélegezhessen. Páraáteresztő képessége gyakorlatilag a levegőével megegyező. Erre a vályog szerkezet miatt van szükség.

A tetőszerkezet megújítása is szükségest. A tartószerkezetet nem kell lebontani, annak műszaki állapota megfelelő, de a meglévő cserépfedést és a tetőléceket cserélni kell. A tervezett tetőszerkezet párazáró fóliázást, új lécezést és ellenlécezést, valamint a alapcserép téglaszínű (piros) hódfarkú cserépfedést kap, mely megfelel a tájegység jellegzetes tetőkialakításainak.

A tető felújítását követően elkészítjük a villámvédelmi rendszert is az épületre.

A meglévő belső falak részben elbontásra kerülnek, az új helyiségek kialakíthatósága érdekében.

Az új falakat gipszkarton szerkezetből alakítjuk ki hangszigetelő paplan beépítésével. A belső helyiségek aljzata nem felel meg az előírásoknak, ezért azokat fel kell szedni. Az új rétegrend kialakításában fontos szerepet kap a párazárás és a hőszigetelés beépítése, majd betonozás elkészítése. A burkolatok laminált vinil lapokból kerülnek kialakításra, kivéve a vizes helyiségeket, ahol padlólapokat teszünk le.

A teljes épületben új gépészeti és villamos hálózat létesül, figyelembe véve a kor élenjáró műszaki megoldásait. A világítási rendszer tervezésekor fontos szempont a megfelelő megvilágítás mellett, a minimalizált fogyasztás és a változtathatóság is. A villamos rendszerek kiépíthetőségéhez a jelenlegi villamos csatlakozás teljesítményének bővítése szükséges, melyet az önkormányzat megrendet.

Az épület üzemeltetési költségei a jelenlegi költségekhez képest nem növekednek, sőt a fűtés tekintetében csökkenni fognak. A fűtéshez nem kell majd napi jelenlét (fatüzelésnél kell egy fűtő).

Az energetikai felújítás várható befejezése 2024. év vége

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.

További információ kérhető:

a Polgármesteri Hivatalban (Tel.: + 24 512 525) email: titkarsag@apaj.hu